Můj příběh

JAK JSEM SE DOSTALA KE PSANÍ KNÍŽEK?

Nikdy jsem nepřemýšlela o dráze spisovatelky, ani netoužila studovat žurnalistiku. Vymýšlela jsem jen bláznivé příběhy a ty jsem vyprávěla kamarádům a spolužákům na školních výletech, na táborech.

Později tahala pohádky z rukávu pro své děti. Jen tak, co na jazyk přišlo. Vzala jsem třeba do rukou plyšového medvídka a rozvíjela příběh malého mlsouna, který dostal chuť na cukr z našeho místního cukrovaru.  Jak dlouho věřila moje malá dívenka, že jsem po cestě do práce našla malou chlupatou kuličku, kterou jsem postavila doma na stůl a ona měla ručičky a nožičky … „Mami nečti, povídej.“

Ale vymýšlet si podle výrazu tvářiček vlastních dětí, kde rodič snadno vycítí zájem, zvědavost, uslyší smích anebo postřehne nudu je snadné. Ale psát? Nevidíte reakci, nevíte, jestli je děj dost zajímavý, strhující. Jestli čtenář není již otráven a nemáte vést příběh raději jiným směrem. Ne, na to bych si v tu dobu určitě netroufla.

První dva příběhy, které se „dostaly na papír“ vlastně patřily Leničce.

Byly to motivační příběhy pro ni. Narodila se s rozštěpem obličeje a já jí chtěla tímto způsobem ukázat cestu do kolektivu, kde se může setkat s nepochopením. V tu dobu jsem už byla členkou neziskovky Šťastný úsměv, která dětem s rozštěpem pomáhá a nabídla je své úžasné kolegyni „spolubojovnici“ Lucce Hornofové pro jejího syna. Byl to první nesmělý krok na cestu k tištěné knížce.

CO VLASTNĚ DĚLÁM PRO ŠŤASTNÝ ÚSMĚV?

Šťastný úsměv je to nejlepší, co tu pro děti s rozštěpem je. Jsem pyšná na to, že jsem jeho součástí. Je to spousta práce a moře času co do projektů investujeme, ale má to smysl. Píšu si s rodiči, předávám zkušenosti, ukazuju možnosti. Především spravuju webové stránky, pomáhám s Lucce facebookovým profilem … ale hlavně píšu. Mám za sebou spoustu článků, online rozhovorů, dokonce i přednášky. Ano, já, která neumím před lidmi mluvit jsem se dokázala zapřít!

JAK TO JE S MOU ZATÍM POSLEDNÍ KNIHOU?

Největší srdcovka je pro mě moje poslední kniha Návrat z minulosti (2018). Napínavý příběh s téměř detektivní zápletkou a nádechem tajemna, okořeněný „vědeckým bádáním“ dětských hrdinů je plný humorných momentů i příležitostí k zamyšlení.

K napsání této knihy mě také inspirovala má nejmladší dcera Lenka. Díky jejím velkým modrým očím spatřila světlo světa Andulka, dívka z minulosti a vznikl tak příběh velkého přátelství a lásky. Cestování časem je evergreen, který nenechá vaši fantazii chladnou 😉. Já ho jako dítě prostě milovala a tuhle cestu jsem si při psaní náramně užila!

K vydání Návratu z minulosti ale vedla dlouhá cesta.

CO PŘEDCHÁZELO NAPSÁNÍ NÁVRATU Z MINULOSTI?

Důležité bylo vydat průvodce léčbou rozštěpových vad obličeje pro rodiče. Léčba je dlouhodobá, náročná, ale především je nezbytná spolupráce rodičů. Spolupracovat může jen ten, kdo pochopí smysl jednotlivých kroků léčby a nezbytnost osobního zapojení. A tak v roce 2014, díky spolupráci s lékaři rozštěpového centra v Brně, především pak s MUDr. Zdeňkem Dvořákem Ph.D. vznikla publikace Pro tvůj šťastný úsměv.

V roce 2016 jsem se podílela na vzniku knihy s uměleckými fotografiemi Lenky Hatašové Od rozštěpu k úsměvu. Patronkou knihy se stala Simona Stašová. V roce 2021 bude k dispozici dotisk.

Kniha pro předškoláky a mladší školáky Můj svět s kamarády spatřila světlo světa v roce 2017. Je to vlastně druhá verze příběhů, které o pět let dříve vydal Šťastný úsměv jako první knížku pro děti s rozštěpem v České republice. Ano těch příběhů, které jsem nesměle ukázala Lucce Hornofové … Tu novou nádherně ilustrovala známá ilustrátorka dětských knížek Vendula Hegerová. I když se knihou prolíná téma rozštěpu obličeje, určitě ji lze vnímat i v kontextu jakékoliv jiné odlišnost, na kterou jsou děti tolik senzitivní. Učí je toleranci a empatii.

Snažím se, aby moje knížky přinášely dětem zábavu, aby si čtení užily. Přidávám i kousek něčeho navíc, přidanou hodnotu řekněme … Snad se mi to trochu daří a dařit bude 😊